Зареєструйтесь на нашому сайті, щоб отримати додаткові можливості!

Дякуємо за реєстрацію!

Авторизация
   

РОЗВИТОК КОМУНІКАТИВНОЇ КУЛЬТУРИ СУЧАСНОЇ МОЛОДОЇ ЛЮДИНИ ЗАСОБАМИ САМОПІЗНАННЯ 

Аносова Анастасия Викторовна

 

Стаття вийшла друком: Методологічні та практичні аспекти менеджменту в параметрах національної економічної моделі : збірник тез міжнародної науково-практичної конференції (12-13 квітня 2012 р., м. Черкаси) : у 2 т. Т. 1. – Черкаси : СУЕМ, 2012 – 256 с. – С. 243-245.

Неодмінною ознакою часу, у якому ми живемо, є постійна, інтенсивна комунікація з суб’єктами і об’єктами оточуючої дійсності, що спричинено всесвітньою інформатизацією і глобалізацією. Не загубитися в інформаційному вирі, не втратити своєї індивідуальності у безлічі щоденних реальних і віртуальних контактів, зуміти проявити власну творчість і самореалізуватися – завдання не з легких. Саме тому сучасній молодій людині слід свідомо і відповідально поставитися до розвитку власної комунікативної культури.

Комунікативна культура, як прояв внутрішньої культури індивіда, обумовлює характер і якість взаємин індивіда з самим собою, з членами родини, родичами, друзями, колегами (одногрупниками, однокласниками), з жителями місцевої громади, співгромадянами. Ще однією сферою комунікації, у якій сучасна людина лише вчиться проявляти свою культуру, є глобальний інформаційний простір мережі Інтернет. Проведене дослідження серед учнів старшого шкільного віку переконливо доводить, що всесвітня мережа стала невід’ємною частиною життя молодого покоління, інтегрувалась як в особисте життя, так і в сферу навчання, впливаючи на формування громадянської позиції та політичних поглядів.

Безперечно, для досягнення успіху, побудови власної траєкторії розвитку молодій людині необхідно здолати чимало зовнішніх перешкод, а це, на нашу думку, потребує вміння долати перешкоди внутрішні. Такими «бар’єрами» можуть стати неподолані страхи, агресивність, духовне невігластво та лінощі, неправдивість, невдячність, егоїзм, невміння розрізняти категорії добра і зла тощо. Самостійна трансформація суб’єктом вищеназваних вад можлива лише за умови системного самопізнання, першим етапом якого стане оволодіння правдивою самооцінкою.

Епоху змін, у якій доводиться зростати, розвиватись, мужнішати сучасній молодій людині, не можна назвати простою: з одного боку – проявились такі загальносуспільні «хвороби» як розпуста, хабарництво, надмірність у бажаннях (використання нецензурних слів, тютюнопаління, вживання алкоголю та наркотичних речовин), прагнення жити за рахунок інших («на халяву»), споживацтво тощо. З іншого – час надає безліч можливостей кожному для того, щоб перейти на якісно новий рівень розвитку людини розумної (homosapiens), ставши людиною розумно мислячою, що висуває на перший план ментальну роботу індивіда. Така робота полягає в усвідомленні людиною свого буття і має пройти наступні етапи (за Е. А. Піньковською):

-   формування ментальної працездатності через пізнання законів громадянських, моральних, духовних, прав, які надаються цими законами і обов’язків, які ними накладаються. На даному етапі індивід має навчитись бачити небезпеки, що можуть бути спричинені його недбалим ставленням до свого фізичного і духовного здоров'я, власну непомірність у бажаннях, причини невдоволення взаєминами з іншими людьми. Критеріями проходження етапу стануть сформована законослухняність та усвідомлення ступеня власного розвитку;

-   формування ментальної працелюбності через пізнання своїх можливостей та здібностей. На даному етапі людина набуває уміння бачити міру у бажаннях, контролювати емоції й обирати головне. Для цього їй необхідно навчитись оцінювати свої думки, слова, дії за принципами доцільності, сумірності із власними силами, необхідності за часом здійснення. Практична діяльність людини, яка ґрунтується на вказаних принципах і стане критерієм проходження етапу;

-   формування ментальної самостійності. На даному етапі суб’єкт проявляє готовність до самовдосконалення, яке передбачає подальшу ґрунтовну  інтелектуальну діяльність, зокрема: аналіз застосування набутих на попередніх етапах знань, наукове (системне, цілеспрямоване) самоспостереження та уніфікацію здобутих знань. Також ментальна самостійність формується завдяки опануванню людиною чотирьох рівнів осмислення реальності. На першому рівні аналіз та самоаналіз здійснюється після події, що відбулась, на другому – індивід аналізує свої думки, слова, дії під час події, на третьому – аналізує можливе виникнення перешкоди у діяльності, і, нарешті, на четвертому рівні суб’єкт набуває здатності передбачити і не допустити негативну подію. Критеріями успішного проходження етапу виступають наявність бадьорості як уміння програвати, активності як готовності почати справу спочатку, радості як здатності йти вперед  [2].

На наше глибоке переконання питання формування культури сучасної молодої людини має бути ключовим у навчально-виховному процесі закладів освіти усіх типів і рівнів. Адже освічена, але некультурна особистість не тільки не здатна до життєтворчості, вона являє собою загрозу для мирного співіснування з іншими суб’єктами і об’єктами оточуючої дійсності. Для вирішення цього завдання мають бути розроблені програми відповідних навчальних предметів, курсів, факультативів тощо, підготовлені навчально-методичні матеріали, видання, які б забезпечили їх якісне викладання. У зв’язку з цим хотілося б відмітити важливу роль підручника «Культура взаємин» авторів М. Б. Євтуха, Т. В. Черкашиної (рубрика сайту Учебные издания), у якому системно і послідовно викладено методику формування культури взаємин людини у сучасних соціокультурних умовах [1]. Методика базується на системі самопізнання Е. А. Піньковської, яка забезпечує поступове, покрокове просування індивіда на шляху від формування внутрішньої культури до культури взаємодії з об’єктивною реальністю.

Література

1. Евтух Н. Б., Черкашина Т. В. Культура взаимоотношений : учебник в трех частях. - Черкассы : Издатель Чабаненко Ю. А., 2010. - 340 с. : табл.

2. Пиньковская Э. А. Спаси и сохрани. Книга восьмая : Детектор лести. – Фастов : Полифаст, 2009. – 124 с. : табл. 


 Изображение взято из источника: http://blogs.mail.ru/mail/rina.65/4479EB1C7324BA46.html

Додати коментар

Захисний код
Оновити